logo
logo

Zdjęcie: Robert Sharp/ Licencja: CC BY 2.0/ Wikipedia

Rozpoczęcie Brexitu 29 marca

Poniedziałek, 20 marca 2017 (20:26)

Premier Theresa May wyśle list rozpoczynający procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w środę, 29 marca – poinformowało Downing Street. „To najważniejsze negocjacje naszego pokolenia” – ocenił minister ds. Brexitu David Davis.

Podczas spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik rządu poinformował, że przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy Unii Europejskiej Tim Barrow przekazał informację o spodziewanej dacie przekazania listu przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi.

Rzecznik szefowej rządu dodał, że May, która w poniedziałek przebywa z wizytą w Irlandii Północnej, planuje przed wysłaniem listu odwiedzić pozostałe kraje składowe Wielkiej Brytanii – Walię i Szkocję. Zaznaczył także, że wbrew medialnym spekulacjom rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Jak dodał, 29 marca szefowa rządu wystąpi też w parlamencie i oficjalnie poinformuje posłów o uruchomieniu procedury wyjścia z UE.

Minister Davis zapowiedział w poniedziałek, że w przyszłą środę rząd „zrealizuje decyzję podjętą przez wyborców w czerwcu ubiegłego roku”. – Jesteśmy na progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia – ocenił.

– Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale także dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa między nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej – dodał Davis w oświadczeniu.

KE zadeklarowała w poniedziałek gotowość do otwarcia negocjacji w sprawie Brexitu, gdy rząd brytyjski zapowiedział, że 29 marca prześle notyfikację w tej sprawie. Szef Rady Europejskiej chce przygotować projekt wytycznych w ciągu dwóch dni od notyfikacji.

Termin rozpoczęcia negocjacji nie jest zaskoczeniem – May wielokrotnie zapowiadała, że zmierza do formalnego uruchomienia Brexitu przed końcem marca br.

Zgodnie z zapisami traktatu lizbońskiego rozmowy powinny potrwać dwa lata, co oznacza, że – o ile nie dojdzie do jednomyślnego przedłużenia terminu o dwa lata przez wszystkie państwa członkowskie – Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

Zgodnie z zapowiedziami polityków kwestia przyszłych praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym około miliona Polaków, będzie wśród pierwszych tematów podjętych w trakcie negocjacji.

RS, PAP

NaszDziennik.pl