logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

USA z „siłami deportacyjnymi”?

Sobota, 15 kwietnia 2017 (10:33)

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zamierza stworzyć federalne siły deportacyjne – informują amerykańskie media. Stworzenie takich sił było jedną z obietnic wyborczych Trumpa, który zapowiadał walkę z nielegalną imigracją.

Ministerstwo bezpieczeństwa narodowego przewiduje zatrudnienie 5 tys. nowych funkcjonariuszy służby imigracyjnej oraz znalazło dodatkowych 33 tys. miejsc do przetrzymywania nielegalnych imigrantów przed ich deportacją ze Stanów Zjednoczonych.

Jako pierwszy informował dziennik „Washington Post”, powołując się na wewnętrzne memorandum tego ministerstwa. Autentyczność memorandum potwierdziła w piątek telewizja ABC w rozmowie z niewymienionym z nazwiska, wysokiej rangi przedstawicielem tego resortu.

Rzecznik ministerstwa Gilian Christensen odmówiła skomentowania memorandum, wskazując, że to „zaledwie wstępny szkic planu” postępowania tego resortu w celu realizacji dwóch rozporządzeń prezydenta Trumpa podpisanych jeszcze w styczniu br.

W ramach planów zaostrzenia kontroli granic i deportowania nielegalnych imigrantów ministerstwo przeprowadziło konsultacje z przedstawicielami stanowych i lokalnych wydziałów policji. Właśnie lokalne wydziały policji – zdaniem autorów memorandum – mogą odegrać pomocniczą rolę w egzekwowaniu prawa imigracyjnego, w tym w deportowaniu nielegalnych imigrantów.

Ponieważ obecnie więcej funkcjonariuszy Straży Celnej i Granicznej (Customs and Border Patrol, CBP ) przechodzi na emeryturę niż jest przyjmowanych do pracy, autorzy memorandum rozważają możliwość liberalizacji kryteriów przyjmowania do tej służby. Wymienia się m.in. rezygnację z obowiązkowych obecnie sprawdzianów sprawności fizycznej i badań z użyciem wykrywacza kłamstw w przypadku niektórych kandydatów.

Jedną z poważnych przeszkód w realizacji tych – jak podkreślają amerykańskie media – nadal wstępnych planów jest olbrzymi koszt, tym bardziej że Kongres nie kwapi się z wyasygnowaniem dodatkowych funduszy na takie proponowane przez Trumpa poczynania w celu ograniczenie nielegalnej imigracji.

RS, PAP

NaszDziennik.pl