logo

Turcja: Kolejne zatrzymania w związku z puczem

Poniedziałek, 17 lipca 2017 (13:13)

Tureckie władze wydały nakaz zatrzymania kolejnych 127 osób podejrzanych o związki z ubiegłoroczną próbą wojskowego zamachu stanu – podała prorządowa agencja prasowa Anatolia. W sobotę i niedzielę w Turcji świętowano pierwszą rocznicę udaremnienia puczu.

Anatolia napisała w niedzielę wieczorem, że w położonej na północnym zachodzie kraju prowincji Tekirdag zatrzymano już 115 osób; 12 jest nadal poszukiwanych. Wśród zatrzymanych są przedsiębiorcy, policjanci, a nawet gospodynie domowe.

Osoby, wobec których wydano nakaz zatrzymania, są podejrzane o związki z oskarżanym o podżeganie do puczu muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem i korzystanie z komunikatora na smartfony ByLock, zapewniającego szyfrowaną łączność. Według tureckich władz, aplikacją posługiwała się sieć Gulena.

Rząd w Ankarze oskarża przebywającego w USA Gulena o infiltrowanie przez jego zwolenników struktur państwa z zamiarem obalenia prezydenta, a wcześniej premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Przez lata byli oni sprzymierzeńcami i działali wspólnie z zamiarem osłabienia środowisk laickich w Turcji, które kontrolowały wówczas aparat państwowy.

RS, PAP