logo
logo

Zdjęcie: IAEA Imagebank/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Japończycy uczcili ofiary bomby atomowej

Środa, 9 sierpnia 2017 (14:11)

W 72. rocznicę zrzucenia przez USA bomby atomowej na Nagasaki burmistrz tego japońskiego miasta ostrzegł w środę przed groźbą kolejnego ataku z użyciem broni jądrowej w okresie narastających napięć między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną.

Burmistrz Tomihisa Taue zaapelował do państw posiadających broń nuklearną, by z niej zrezygnowały, oraz skrytykował rząd japoński za to, że nie angażuje się w globalne wysiłki na rzecz nierozprzestrzeniania tego rodzaju broni.

– Sytuacja międzynarodowa wokół broni atomowej staje się coraz bardziej napięta. Cały świat ogarnia głęboki lęk, że w niedalekiej przyszłości ta broń może zostać wykorzystana po raz kolejny – powiedział Taue, przemawiając w Parku Pokoju podczas corocznych uroczystości upamiętniających ofiary ataku z 9 sierpnia 1945 roku.

– Zagrożenie atomowe nie przestanie istnieć, dopóki państwa będą twierdziły, że posiadanie broni jądrowej jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa narodowego – dodał.

Burmistrz Nagasaki ostro skrytykował też japońskiego premiera Shinzo Abego za „puste obietnice” działania na rzecz świata wolnego od broni atomowej. Fakt, że Japonia nie brała udziału w negocjacjach w sprawie traktatu ONZ o zakazie stosowania broni nuklearnej, przyjętego w lipcu, jest „niepojęta dla nas, ludzi żyjących w miastach, które przeżyły zrzucenie na nie bomby atomowej” – powiedział Taue.

Traktat zakazujący broni nuklearnej mimo poparcia 122 krajów uważany jest głównie za dokument symboliczny. Został przyjęty w czasie, gdy Korea Północna przyspiesza prace nad swoim programem zbrojeń rakietowych i nuklearnych, natomiast nie uzyskał poparcia żadnego z państw posiadających broń atomową lub podejrzanych o jej posiadanie.

Taue pochwalił też osoby ocalałe z tych ataków (jap. hibakusha) za nieustawanie w wysiłkach na rzecz wprowadzenia zakazu broni atomowej. Zaapelował do rządu w Tokio, by przestał polegać na parasolu atomowym USA i jak najszybciej przyłączył się do zakazu stosowania broni jądrowej.

Bomba atomowa zrzucona na Nagasaki 9 sierpnia 1945 roku zabiła bezpośrednio 70-80 tys. ludzi. Zrzucona trzy dni wcześniej na Hiroszimę – 140 tys. ludzi. Szacuje się, że od tego czasu zmarło już łącznie ok. 475 tys. ocalałych. Średnia wieku wśród hibakusha to ponad 81 lat. Wielu z nich do dziś cierpi na długofalowe skutki napromieniowania.

Zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki zmusiło Japonię do podpisania bezwarunkowej kapitulacji.

Według ekspertów, obecnie na świecie jest ok. 15 tys. głowic nuklearnych; mają je: USA, Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna. 

RS, PAP

NaszDziennik.pl