logo
logo

Zdjęcie: christina-rutz/flickr/ -

Nie ulegajcie proaborcyjnej presji

Piątek, 21 grudnia 2012 (08:25)

Hierarchowie irlandzkiego Kościoła zaapelowali do tamtejszych polityków, by nie ulegali oni proaborcyjnej propagandzie i presji. W tej sprawie wydali specjalne oświadczenie.

W dokumencie irlandzki episkopat wyraził nadzieję, że w kraju tym nie dojdzie do legalizacji aborcji. Oświadczenie biskupów jest reakcją na rządowy program depenalizacji aborcji w sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu matki, lub gdy istnieje ryzyko jej samobójstwa. Biskupi zauważają, że projekt ten jest niebezpieczny i niepotrzebny.

Radio Watykańskie wyjaśnia, że obecnie obowiązujące prawo gwarantuje bowiem kobiecie wszelką niezbędną terapię, nawet gdyby miała ona zagrozić życiu lub zdrowiu dziecka. Nie dopuszcza ono jednak świadomego zabicia dziecka, a to właśnie miałoby się zmienić w nowym prawie.

Hierarchowie są jednak dobrej myśli. W swoim oświadczeniu przypomnieli, że Irlandia jest pozytywnie nastawiona do życia. Jeśli więc parlamentarzyści będą mogli głosować zgodnie z sumieniem, rządowy projekt prawa nie zostanie uchwalony.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ks. bp John McAreavey, kraj musi się dziś oprzeć silnej presji z zagranicy. Jej przejawem jest wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie rzekomego prawa do aborcji. Wielkie zamieszanie wywołał też niedawny przypadek śmierci hinduskiej kobiety, której odmówiono w Irlandii aborcji, co miało spowodować jej zgon. Zarzuty te okazały się bezpodstawne.

Biskup McAreavey uważa, że przypadek ten został jednak wykorzystany do wzmożenia na ten kraj nacisków. - Irlandzki rząd jest pod silną presją Europejskiego Trybunału. Biskupi jednak ostrzegają, że przyjęcie rządowego projektu naruszy bardzo delikatną równowagę między prawem do życia matki i dziecka, jakie istnieje w aktualnym prawodawstwie – stwierdził hierarcha. Dodał, że „zgoda na świadome uśmiercenie dziecka będzie miała poważne konsekwencje”. - Będzie to poważna zmiana w prawie, kulturze, w podejściu do nienarodzonego dziecka w Irlandii – zaznaczył ks. bp McAreavey.

IK

NaszDziennik.pl