logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Podwójne standardy KE wobec Polski

Środa, 30 sierpnia 2017 (20:22)

Rząd Węgier potępia najnowszą decyzję Komisji Europejskiej w ramach procedury praworządności wobec Polski, oceniając, że KE stosuje podwójne standardy – oznajmił rzecznik rządu Zoltan Kovacs.

Rzecznik powiedział, że rząd węgierski na środowym posiedzeniu przeanalizował najnowsze wydarzenia dotyczące procedury praworządności wszczętej przez Komisję Europejską wobec Polski i stwierdził, że Polska pada ofiarą stosowania podwójnych standardów.

Jak zaznaczył Kovacs, rząd Węgier potępia decyzję KE, gdyż jednoznacznie potwierdziło się, że w praktyce KE nie ocenia państw unijnych, przestrzegając tych samych kryteriów.

– Rząd Węgier z zasady odrzuca stosowanie podwójnych standardów i apeluje do Komisji, by zgodnie ze swoimi zadaniami była strażnikiem traktatów, nie zaś zajmowała się sprawami politycznymi – dodał Kovacs.

Komisja Europejska odrzuciła we wtorek przedstawione przez Polskę stanowisko, według którego KE nie ma prawa ingerować w polski system sądownictwa.

– Ramy procedury praworządności ustalają, jak Komisja powinna zareagować, jeśli pojawią się wyraźne zagrożenia dla praworządności w państwie członkowskim. KE uważa, że jest takie zagrożenie dla praworządności w Polsce – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Vanessa Mock.

Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił w poniedziałek, że Komisja Europejska nie ma uprawnień do tego, by „ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądowniczego”. Według niego reformy dotyczą administrowania i nie mają wpływu na niezawisłość władzy sądowniczej ani na wyroki.

RS, PAP

NaszDziennik.pl