logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

W obronie małżeństwa

Piątek, 8 września 2017 (13:05)

Rumunia coraz bliżej referendum w obronie tożsamości małżeństwa.

Partia rządząca w Rumunii zapowiada, że jesienią tego roku odbędzie się referendum w sprawie zmian w Konstytucji, których celem jest obrona tożsamości małżeństwa, czyli związku kobiety i mężczyzny oraz umocnienie pozycji rodziny. Referendum planowane jest po uchwaleniu projektu zmiany Konstytucji przez obie izby parlamentu Rumunii.

Liviu Dragnea, lider rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), podczas konwencji partii potwierdził determinację do zatwierdzenia inicjatywy referendalnej w Senacie, izbie wyższej parlamentu Rumunii. Według Dragnea, referendum w sprawie zmiany Konstytucji i wzmocnienia pozycji małżeństwa może się odbyć jeszcze tej jesieni. 

Projekt nowelizacji Konstytucji chroniącej tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny poparło ponad 3 miliony obywateli Rumunii. Instytut Ordo Iuris już w 2016 r. przedstawił Sądowi Konstytucyjnemu Rumunii opinię prawną, uzasadniającą, że ten projekt jest zgodny z prawnomiędzynarodowymi zobowiązaniami Rumunii oraz umacnia ochronę praw człowieka. Sąd Konstytucyjny Rumunii podzielił stanowisko Ordo Iuris.

– Sukces inicjatywy obywatelskiej wskazuje na determinację obywateli w zakresie obrony porządku naturalnego. Dlatego projekt nowelizujący Konstytucję Rumunii wymaga jednoznacznej decyzji parlamentu i procedowania bez zbędnej zwłoki – powiedział dr Marcin Olszówka, analityk Ordo Iuris.

9 maja 2017 r. Izba Deputowanych Rumunii uchwaliła projekt zmiany Konstytucji. Teraz konieczne jest jego uchwalenie przez Senat. Wówczas najpóźniej w ciągu 30 dni musi odbyć się referendum, w którym obywatele Rumunii wypowiedzą się na temat wprowadzenia do Konstytucji gwarancji tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.
 

Źródło: strona internetowa Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

NaszDziennik.pl