logo
logo

Zdjęcie: AntoFran/ Licencja: CC BY-SA 4.0/ Wikipedia

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku

Piątek, 8 września 2017 (14:39)

Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,4, które w czwartek o godz. 23.50 (czasu lokalnego) nawiedziło południowy Meksyk, pochłonęło co najmniej 15 ofiar śmiertelnych. Wcześniejsze doniesienia mówiły o pięciu zabitych.

Telewizja Foro TV informuje, że prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto powiedział dziennikarzom, iż 10 osób zginęło w stanie Oaxaca, trzy w stanie Chiapas i dwie w stanie Tabasco. Meksykańskie media podkreślają, że jest to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Meksyk od ponad 100 lat. Wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Władze Chiapas wezwały ludzi mieszkających na wybrzeżu, aby opuścili swoje domy. – Są szkody w szpitalach, gdzie nie ma prądu – poinformował gubernator stanu Chiapas Manuel Velasco. – Domy, szkoły i szpitale zostały uszkodzone – dodał.

Obrona cywilna w tym stanie podała na swoim koncie na Twitterze, że jej personel pomaga mieszkańcom i ostrzega, by przygotowali się na wstrząsy wtórne.

W sąsiedniej Gwatemali, gdzie wstrząsy miały magnitudę 7,7, prezydent Jimmy Morales Cabrera wystąpił w telewizji, nawołując obywateli do zachowania spokoju. Jak poinformował, służby ratunkowe sprawdzają ewentualne zniszczenia.

– Mamy doniesienia o pewnych zniszczeniach oraz o śmierci jednej osoby, chociaż wciąż nie mamy szczegółów – powiedział Morales, zastrzegając, że informacje o zgonie jeszcze nie zostały potwierdzone.

Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC) poinformowało, że możliwe są rozległe, niebezpieczne fale tsunami na wybrzeżach Oceanu Spokojnego kilku państw Ameryki Środkowej. Tsunami mogą pojawić się w Meksyku, Gwatemali, Salwadorze, Kostaryce, Nikaragui, Panamie, Hondurasie i Ekwadorze. Nie ma zagrożenia tsunami dla Zachodniego Wybrzeża USA.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 123 km na południowy zachód od miasta Pijijiapan w stanie Chiapas, na głębokości 33 km – poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS), na które powołuje się Agencja Reutera.

Nawet w odległej o ponad 1000 km stolicy kraju, mieście Meksyk, trzęsienie było tak silnie odczuwalne, że trzęsły się budynki, a przerażeni mieszkańcy gromadzili się w ciemności na ulicach w obawie przed zawaleniem się budynków – informuje Associated Press.

Mieszkańcy stolicy wybiegali w pośpiechu na ulice; w mieście rozbrzmiewały syreny alarmowe, gdy trzęsienie ziemi wystąpiło tuż przed północną w czwartek czasu lokalnego – podali świadkowie Reutersa. W kilku dzielnicach zabrakło prądu.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,1, które nawiedziło Meksyk w 1985 roku, pochłonęło 9,5 tys. ofiar śmiertelnych.

RP, PAP

Aktualizacja 13 listopada 2017 (20:04)

NaszDziennik.pl