logo
logo

Zdjęcie: / Domena publiczna

„Wolność religijna” za zgodą władz

Poniedziałek, 11 września 2017 (13:37)

W Indiach kolejny stan przyjął ustawę zabraniającą przejścia na inną religię. Według nowych przepisów, które weszły w życie w stanie Jharkhand we wschodnich Indiach, „wolność religijna” możliwa jest tylko za zgodą władz, poinformowała 8 września azjatycka agencja UCAN.

W sierpniu, podczas spotkana z gubernator stanu Draupadi Murmu, kard. Telesphore Toppo, arcybiskup Rańći, oraz sześciu innych biskupów tego regionu bezskutecznie prosili, aby ustawy nie wprowadzać w życie.

W Jharkhandzie rządzi nacjonalistyczna partia hinduska Bharatiya Janata (BJP), rządząca także na szczeblu federalnym w Indiach. Według UCAN, wielu przedstawicieli katolickich w tym stanie obawia się, że poprzez obecną ustawę BJP daje do ręki hinduskim ugrupowaniom nacjonalistycznym narzędzie do działań wymierzonych w misjonarzy chrześcijańskich. Zakaz zmiany religii obowiązuje już w sześciu stanach Indii.

BJP i związana z nią grupa zwolenników hinduistycznej „twardej linii” dążą do tego, by Indie były krajem opartym na zasadach hinduizmu, w którym inne religie nie powinny mieć żadnych praw. Od objęcia władzy przez BJP z premierem Narendrą Modim w 2014 r. w kraju gwałtownie wzrosła liczba aktów przemocy wobec mniejszości chrześcijańskiej i muzułmańskiej.

Chcąc dać dowód umiarkowania, premier Modi powołał 3 września do swego rządu chrześcijanina. Katolik Alphonse Kannanthanam, wieloletni członek BJP, stanął na czele ministerstwa ds. turystyki. Obejmując urząd, 64-letni polityk i były student seminarium duchownego odparł jako „fałszywą propagandę” zarzuty o wrogi stosunek jego partii do chrześcijan i muzułmanów.

RP, KAI

Aktualizacja 13 listopada 2017 (20:02)

NaszDziennik.pl