logo

Austria pozywa Niemcy do TSUE

Czwartek, 12 października 2017 (15:44)

Austria pozywa Niemcy do Trybunału Sprawiedliwości UE za plany wprowadzenia za korzystanie z autostrad opłat, które obciążą tylko cudzoziemców – poinformował w czwartek austriacki minister transportu Joerg Leichtfried.

Niemieckim kierowcom – zgodnie z planem Berlina – opłaty te mają być refundowane w formie ulg podatkowych.

– To pośrednia dyskryminacja ze względu na narodowość – oświadczył Leichtfried. Dodał, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie pokaże, „czy w Europie rządzi prawo silniejszego, czy siła prawa”. Orzeczenia Trybunału strona austriacka oczekuje w przyszłym roku lub na początku 2019 r., jeszcze zanim opłaty w Niemczech zaczną obowiązywać, co planowane jest na 2019 r.

Niemiecki Bundestag przyjął w marcu br. poprawki do ustawy o pobieraniu opłat od samochodów prywatnych za użytkowanie autostrad i dróg krajowych w Niemczech, uwzględniając rozwiązania wynegocjowane przez rząd w Berlinie z Komisją Europejską.

Wprowadzone poprawki to efekt kompromisu wypracowanego w listopadzie 2016 r. przez KE i niemieckiego ministra transportu Alexandra Dobrindta.

Porozumienie to przewiduje, że Niemcy, podobnie jak inni kierowcy, będą musieli kupować winiety, ale dostaną zniżkę w podatku drogowym, która będzie dodatkowo powiązana ze spełnianiem norm ekologicznych.

RS, PAP

Aktualizacja 12 października 2017 (19:48)