logo

Turcy zaczęli instalować punkty obserwacyjne w Idlibie w Syrii

Piątek, 13 października 2017 (14:11)

Turecka armia poinformowała w piątek, że dzień wcześniej zaczęła instalować „punkty obserwacyjne” w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii w ramach porozumienia o „strefie deeskalacji”, którą Ankara zawarła we wrześniu z Iranem i Rosją.

Armia zakomunikowała, że tureckie siły w regionie wykonują swe obowiązki zgodnie z zasadami zawartymi w porozumieniu z Rosją i Iranem w sprawie ustanowienia w prowincji Idlib „strefy deeskalacji”. Ma to na celu zakończenie walk w tym kontrolowanym w znacznym stopniu przez dżihadystów regionie.

– W czwartek, 12 października, rozpoczęliśmy prace związane z instalowaniem punktów obserwacyjnych – poinformował sztab generalny tureckiej armii. Według tureckiej prasy, duży konwój dotarł w czwartek wieczorem do prowincji Idlib.

Dziennik „Hurriyet” poinformował w piątek, że około 30 pojazdów opancerzonych z kontyngentem około stu żołnierzy tureckich, w tym członków sił specjalnych, przekroczyło granicę z Syrią w nocy z czwartku na piątek. Jak dodano, liczba żołnierzy może się zwiększyć w nadchodzących dniach.

Turcja popiera zbrojne ugrupowania syryjskiej opozycji, natomiast Rosja i Iran są sojusznikami prezydenta Syrii Baszara al-Asada.

7 października siły tureckie rozpoczęły operację w Idlibie, wspólnie z popieranymi przez władze w Ankarze syryjskimi ugrupowaniami opozycyjnymi.

Wspierana przez Turcję opozycyjna Wolna Armia Syryjska walczy tam z dżihadystycznym ugrupowaniem Dżabhat Fatah al-Szam, znanym wcześniej jako Front al-Nusra. W ostatnich tygodniach wojsko tureckie przerzucało czołgi i pojazdy opancerzone w pobliże prowincji Idlib.

Według prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, zapewni ono bezpieczeństwo wewnątrz prowincji Idlib, a Rosja na peryferiach.

RS, PAP

Aktualizacja 13 października 2017 (14:33)