logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: www.pro-life.pl/ -

Rosja: Milion podpisów za obroną życia

Środa, 22 listopada 2017 (16:00)

Ponad milion podpisów zebrano w Rosji pod wnioskiem o zakaz aborcji. W petycji obywatelskiej inicjatywy „Za życiem” znalazł się apel do prezydenta Władimira Putina o większe wsparcie dla kobiet w ciąży oraz rodzin.

Obok zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchy Cyryla I, oraz biskupów, apel podpisali także artyści, sportowcy i politycy. Rosja ma jeden z najwyższych wskaźników przeprowadzonych aborcji na świecie. Rząd podkreśla jednak, że liczba zarejestrowanych aborcji znacznie zmalała na przestrzeni ostatnich lat. Zabicie dziecka w łonie matki jest w Rosji dozwolone do 12. tygodnia ciąży, a w niektórych przypadkach nawet później. 

Według statystyk państwowych w ostatnich latach przeprowadzanych jest ok. 850 tys. aborcji rocznie. Na sto urodzeń przypada ok. 50 przypadków zabicia nienarodzonego dziecka. Przeciwnicy aborcji wątpią w rzetelność tych liczb. Uważają, że faktyczna liczba zabójstw dzieci jest co najmniej dwukrotnie wyższa, a to m.in. dlatego, że o dokonanych aborcjach informowały tylko kliniki państwowe. 

Podpisy pod petycją zbierały od wiosny 2016 grupy osób oraz parafie prawosławne w całym kraju. Tekst petycji został uzgodniony z cerkiewną komisją ds. rodzin, macierzyństwa i ochrony dzieci. Zaprzestania finansowania przez państwo aborcji domaga się także Rada Międzyreligijna.

RS, KAI

NaszDziennik.pl