logo

Tu-95MS nad Oceanem Spokojnym

Czwartek, 7 grudnia 2017 (15:17)

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS przeprowadziły lot patrolowy nad neutralnymi wodami w południowej części Oceanu Spokojnego. Lot rosyjskich maszyn, które wystartowały z lotniska na wyspie Biak w Indonezji, trwał około ośmiu godzin.

Telewizja Zwiezda należąca do rosyjskiego Ministerstwa Obrony zapewniła, że wszystkie tego rodzaju loty rosyjskich maszyn nad wodami neutralnymi przeprowadzane są zgodnie z międzynarodowymi regułami wykorzystania przestrzeni powietrznej i nie dochodzi do naruszeń granic obcych państw.

Wcześniej resort obrony informował, że do Indonezji poleciały dwa Tu-95MS i dwa Ił-76MD, wchodzące w skład rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Maszyny wystartowały z lotniska w obwodzie amurskim i wylądowały na wyspie Biak, w drodze przeprowadzając tankowanie w powietrzu, nad wodami Oceanu Spokojnego.

Zachodnie agencje informacyjne zaznaczają, że chodzi o pierwszą wizytę rosyjskich maszyn wojskowych w Indonezji od czasów zimnej wojny. W czasach ZSRR radzieckie lotnictwo przeprowadzało loty patrolowe nad Oceanem Spokojnym, startując z bazy w Wietnamie.

RP, PAP

Aktualizacja 7 grudnia 2017 (15:27)