logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

„Die Welt” ostrzega przed budową Nord Stream 2

Piątek, 29 grudnia 2017 (13:06)

Niemiecki dziennik „Die Welt” ostrzegł, że realizacja projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 doprowadzi do izolacji Niemiec w Europie.

 

Gazeta wyraziła też opinię, że budowa tego gazociągu jest niekorzystna dla Bundeswehry, gdyż ogranicza możliwości organizowania manewrów przez niemiecką marynarkę wojenną i siły powietrzne. 

„Krótko mówiąc, realizując ten projekt, Niemcy izolują się w Europie, sieją nieufność i wspierają prawdopodobnie populizm w takich krajach jak Polska czy Węgry” – pisze autor komentarza Allan Posener. 

„Trudno pojąć, dlaczego [węgierski premier] Viktor Orbán jest krytykowany za sprzeciw wobec unijnych sankcji wobec Rosji, podczas gdy Niemcy oferują [rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi] Putinowi swoje usługi jako stacja paliw w UE, a także dlaczego Polsce zarzuca się brak solidarności ze względu na sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców, gdy równocześnie Niemcy odmawiają solidarności w kwestiach energetycznych” – pisze Posener.

Publicysta zwraca uwagę, że pomimo tych faktów kanclerz Angela Merkel broni konsekwentnie stanowiska, że Nord Stream 2 jest projektem czysto ekonomicznym, do którego polityka nie powinna się mieszać.

Posener zauważa, że szef SPD Martin Schulz, „domagając się w wielkim stylu utworzenia do 2025 roku »Stanów Zjednoczonych Europy«”, wykazuje „ślepotę” wobec projektu, który dzieli Europę.

Zdaniem Posenera, upór Merkel byłby zrozumiały, gdyby Nord Stream tworzył wiele miejsc pracy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, gdzie znajduje się okręg wyborczy szefowej rządu. Jednak dzięki pierwszej nitce magistrali – Nord Stream 1 – powstały jedynie trzy stałe miejsca pracy, a 10 dalszych w usługach. 

„Merkel powinna wiedzieć, że żaden projekt, w którym uczestniczy Gazprom, nie jest »czysto ekonomiczny«” – pisze Posener, przypominając, że szefem konsorcjum budującego gazociąg jest były funkcjonariusz Stasi i zaufany Putina Matthias Warning.

Posener zwraca uwagę, że zastrzeżenia wobec trasy gazociągu zgłosiła Bundeswehra. Zdaniem przedstawicieli sił zbrojnych, Nord Stream 2 podobnie jak pierwsza nitka przebiega w Zatoce Pomorskiej przez tereny służące niemieckiej marynarce wojennej jako obszar ćwiczeń artyleryjskich.

Od czasu oddania do użytku Nord Stream 1 niemieckie okręty oraz lotnictwo mogą prowadzić ćwiczenia jedynie w ograniczonym zakresie. Faktem jest – pisze niemiecki publicysta – że ze względu na brak możliwości odbywania ćwiczeń w strefie przylegającej do wybrzeża zdolność Bundeswehry do działań jest ograniczona.

Na zakończenie Posener zwraca uwagę, że pomimo wszystkich zastrzeżeń, w tym możliwości spadku cen gazu, twórcy Nord Stream 2 nalegają na jak najszybsze rozpoczęcie budowy. „Gotowe rury ładowane są na frachtowce i wywożone z Niemiec w nieznanym kierunku” – konkluduje „Die Welt”.

RP, PAP

Aktualizacja 29 grudnia 2017 (13:06)

NaszDziennik.pl