logo

Łotwa: Zatrzymano prezesa banku centralnego

Niedziela, 18 lutego 2018 (14:13)

Prezes łotewskiego banku centralnego Ilmars Rimszeviczs został zatrzymany przez państwowe biuro ds. zwalczania i zapobiegania korupcji (KNAB) - poinformowała w niedzielę kancelaria premiera Łotwy Marisa Kuczinskisa.

Rimszeviczs, który jest też członkiem Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, został zatrzymany w sobotę wieczorem. Jak podaje agencja prasowa BNS, po pięciogodzinnym przesłuchaniu w ryskiej siedzibie KNAB prezesa Banku Łotwy przewieziono w nocy w „inne miejsce”. 

Ani KNAB, ani Bank Łotwy na razie nie wydały oświadczenia w tej sprawie. Rzeczniczka agencji antykorupcyjnej poinformowała, że Biuro odniesie się do tej sprawy tak szybko, jak to możliwe.

Według łotewskich mediów, w piątek dokonano przeszukania biura prezesa banku i jednej z jego nieruchomości.  

Premier Kuczinskis zapewnił w niedzielę, że „nie ma sygnałów o istniejącym zagrożeniu dla łotewskiego systemu finansowego”. Z kolei prezydent Łotwy Raimonds Vejonis zapowiedział na Twitterze, że weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić „sytuację w sektorze bankowym”. Nie podał dokładnego terminu spotkania.

RP, PAP

Aktualizacja 18 lutego 2018 (18:50)