logo

Trump o zwolnieniu Tillersona

Wtorek, 13 marca 2018 (18:59)

Prezydent USA Donald Trump wyjaśnił we wtorek, że nie zgadzał się ze zdymisjonowanym sekretarzem stanu Rexem Tillersonem w kluczowych sprawach, takich jak umowa nuklearna z Iranem, a z nominowanym na jego miejsce Mike'iem Pompeo „nadaje na tych samych falach”.

Poinformował, że nie konsultował z Tillersonem swojej decyzji w sprawie zgody na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. „Decyzję podjąłem samodzielnie” – oświadczył.

Jak powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, z Tillersonem „dogadywał się nieźle”, ale nie zgadzał w kluczowych sprawach, np. w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem. „Nie myślimy w ten sam sposób” – zaznaczył Trump, który wzywa do renegocjowania międzynarodowej umowy z Teheranem.

„Życzę Rexowi wiele dobrego. Myślę, że będzie teraz bardzo szczęśliwy. [...] Bardzo doceniam jego służbę” – oznajmił.

W ocenie Trumpa, nowo mianowany na szefa amerykańskiej dyplomacji dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo ma „niesamowitą energię i intelekt”. „Pompeo i ja zawsze nadajemy na tych samych falach” – podkreślił. „Zbliżamy się do gabinetu”, który „chciałbym mieć” – ocenił.

Amerykański prezydent poinformował we wtorek na Twitterze o odwołaniu Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa CIA. Zmiana ta nie była zapowiadana.

Na czele CIA stanie dotychczasowa wicedyrektor agencji Gina Haspel; będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku – wynika z tweeta. Zmiany na obu stanowiskach muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Senat. 

RP, PAP

Aktualizacja 13 marca 2018 (19:31)