logo

Syryjska armia uratowała 19 kobiet i dzieci

Czwartek, 8 listopada 2018 (19:14)

Syryjska armia uratowała 19 druzyjskich kobiet i dzieci, uprowadzonych w lipcu br. przez bojowników dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) w Syrii – poinformowała w czwartek syryjska telewizja państwowa.

Grupa zakładników została uwolniona w środkowej Syrii – na północny wschód od położonego na pustyni miasta Palmira – podczas „precyzyjnej i bohaterskiej operacji”, w której armia starła się z bojownikami IS – sprecyzowała telewizja.

 

Według agencji prasowej SANA, wszyscy bojownicy, którzy przetrzymywali zakładników, zostali zabici.

 

Grupa 19 kobiet i dzieci była wśród ok. 30 osób porwanych w czasie ataku terrorystycznego dokonanego 25 lipca w muhafazie As-Suwajda na południu Syrii; w ataku tym co najmniej 216 osób zostało zabitych.

 

Od lipca jedna kobieta zmarła w niewoli, a druga została zastrzelona przez ekstremistów; w sierpniu w niewoli zabity został również 19-letni mężczyzna – podaje agencja Associated Press.

 

Sześcioro pozostałych zakładników – dwie kobiety i czworo dzieci – zostało uwolnionych w październiku w następstwie negocjacji z rządem. Pozostali zakładnicy również mieli zostać zwolnieni, ale rozmowy nie powiodły się i syryjskie wojsko rozpoczęło zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwko IS w południowej Syrii.

JG, PAP

Aktualizacja 8 listopada 2018 (19:35)