logo
logo

Zdjęcie: facebook.com/ministere.interieur/ Internet

Płonie katedra Notre Dame

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019 (20:46)

W płonącej katedrze Notre Dame w Paryżu zawaliła się iglica. Pożar rozszerza się. Na zdjęciach widać, że ogień objął dach transeptu (nawy poprzecznej). Rzecznik katedry Andre Finot powiedział w rozmowie telefonicznej, że przyczyna pożaru pozostaje nieznana.

Wcześniej strażacy podali, że pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma „potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi budowli. Ogień pojawił się tuż przed godziną 19.00.

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

„Trwa pożar Notre Dame” – podała na Twitterze policja i zaleciła opuszczenie okolicy, by ułatwić dojazd karetek i wozów strażackich.

Mer Paryża Anne Hidalgo podała na Twitterze, że straż pożarna stara się ugasić „okropny pożar”, który wybuchł w katedrze. „Jesteśmy lokalnie zmobilizowani w łączności z władzami kościoła. Proszę wszystkich o przestrzeganie bezpiecznej odległości” – dodała.

Zdjęcia z sieci społecznościowych pokazują gęste kłęby dymu za fasadą nad skrzyżowaniem nawy głównej z transeptem i buchające płomienie.

Wśród tweetów poświęconych pożarowi jeden mówi, że „wygląda to jak koniec świata”.

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

RP, PAP

Aktualizacja 31 maja 2019 (23:39)

NaszDziennik.pl