logo
logo

Zdjęcie: Martijn.Munneke/ Licencja: CC BY 2.0/ Wikipedia

Rzeź w Mali

Wtorek, 11 czerwca 2019 (07:02)


Co najmniej 95 mieszkańców wioski Sobane-Kou zamieszkanej przez lud Dogon, w środkowej części Mali, zostało zamordowanych przez ubzrojonych mężczyzn, którzy przeprowadzili atak w nocy z niedzieli na poniedziałek – informują lokalne władze i służby bezpieczeństwa.

– Na tę chwilę mamy 95 zabitych cywilów, zwłoki są spalone, nadal szukamy ciał – powiedział agencji AFP przedstawiciel lokalnych władz zastrzegający sobie anonimowość. Jak dodał, „według cywilów (napastnikami) byli uzbrojeni mężczyźni, którzy przyszli strzelać, rabować i palić”. Poinformował, że w wiosce, która padła ofiarą ataku, mieszkało około 300 osób.

– Uzbrojeni mężczyźni, najprawdopodobniej z ludu Peulh, otworzyli ogień do mieszkańców i spalili wioskę – powiedział Agencji Reutera urzędnik z pobliskiego miasta Bandiagara, Siriam Kanoute. Podkreślił, że liczba ofiar może wzrosnąć. Wciąż 30 osób jest uznanych za zaginione.

Napastnicy w nocy otoczyli wioskę, a następni palili domy, w których spali mieszkańcy. Do tych, którzy usiłowali uciekać, strzelano.

Walki między skonfliktowanymi ludami Dogon i Peuhl, według danych ONZ, od stycznia do maja doprowadziły już do śmierci 250 ludzi, w tym 160 przedstawicieli ludu Peulh (Fulani), którzy zostali wymordowani 23 marca podczas ataku oddziałów lokalnej samoobrony złożonych głównie z Dogonów. Był to jeden z najokrutniejszych aktów przemocy w najnowszej historii Afryki Zachodniej.

Na przełomie marca i kwietnia 2012 roku północna część Mali dostała się pod kontrolę islamistów, wypartych stamtąd potem w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej, rozpoczętej w styczniu 2013 r.

Jednak w tym rejonie całe obszary wciąż pozostają poza kontrolą sił malijskich, francuskich czy oenzetowskich. Od 2015 roku akty przemocy na tych obszarach są częstsze i przesuwają się także na południe. Do aktów terroru najczęściej dochodzi obecnie w środkowej części kraju, gdzie umacniająca się od kilku lat pozycja islamistycznych radykałów popsuła stosunki między Peulhami a Dogonami. Dogoni oskarżają Peulhów o popieranie dżihadystów, ci z kolei zarzucają Dogonom, że wspierają malijską armię, która prowadzi walkę z terroryzmem.

W ubiegłym tygodniu malijska rada ministrów ponownie przedłużyła, tym razem do maja 2020 r., mandat obecnych deputowanych parlamentu, uznając, że ze względu na brak stabilizacji w kraju nie ma obecnie możliwości przeprowadzenia „prawidłowych i transparentnych” wyborów.

JG, PAP

NaszDziennik.pl