logo

Indie: Już 36 osób zmarło z powodu upałów

Środa, 12 czerwca 2019 (17:36)

Już 36 osób zmarło w związku z upałami, które w ostatnim czasie nawiedziły Indie – poinformowały w środę krajowe służby zarządzania skutkami katastrof NDMA, ostrzegając, że rekordową temperaturę i jej skutki odnotowano w większej niż zazwyczaj liczbie stanów.

We wtorek w stolicy kraju Delhi zanotowano najwyższą w historii temperaturę 48 st. C, podczas gdy w Churu w stanie Radźasthan na północnym zachodzie Indii termometry wskazywały 51 st. C. W wielu miastach temperatura przekracza 45 st.

 

„To jest najgorszy upał w historii. W 2015 roku upały odnotowano w dziewięciu stanach, w tym roku dotyczy to 23 stanów” – powiedział Anup Kumar Srivastava z NDMA. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych stanowią „biedni robotnicy, którzy przyjeżdżają do miast w poszukiwaniu pracy i żyją na ulicy”.

 

Ekspert zauważył, że w miesiącach letnich Indie zazwyczaj cierpią na niedobór wody, ale w tym roku sytuacja jest szczególnie zła w stanach zachodnich i południowych, gdzie zanotowano mniejsze niż normalnie opady w sezonie monsunowym w 2018 roku.

 

Służby NDMA zapowiadały, że upały nawiedzą Indie w połowie marca, ale pogoda jest ekstremalna dopiero od połowy maja i ma się utrzymać do połowy czerwca.

 

 

JG, PAP

Aktualizacja 12 czerwca 2019 (17:36)