logo

Mołdawia: Rząd podaje się do dymisji

Piątek, 14 czerwca 2019 (18:15)

Demokratyczna Partia Mołdawii (PDM) przechodzi do opozycji – ogłosił w piątek wiceszef tego ugrupowania Vladimir Cebotari. Dodał, że gabinet na czele z Pavlem Filipem podaje się do dymisji. Zaznaczył, że partia wciąż opowiada się za przedterminowymi wyborami.

Partia Demokratyczna podjęła taką decyzję, by kraj mógł wyjść z politycznego kryzysu – oświadczył. – Przechodzimy do opozycji. Od dziś premier i ministrowie podają się do dymisji. To sygnał, że PDM nie trzyma się władzy – przekazał Cebotari po posiedzeniu krajowego komitetu partii.

 

PDM, której liderem jest oligarcha Vlad Plahotniuc, nie uznaje powołanego w ubiegłą sobotę koalicyjnego rządu proeuropejskiego bloku Teraz (ACUM) i prorosyjskiej Partii Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM). Obydwa gabinety wzajemnie oskarżały się o uzurpację władzy.

 

Na czele nowego rządu stanęła była minister edukacji i doradczyni w Banku Światowym Maia Sandu, jedna z liderek ACUM, a szefową parlamentu została przewodnicząca PSRM Zinaida Greceanii.

 

– Pełna odpowiedzialność za rozwój sytuacji przechodzi w ręce bloku ACUM i socjalistów. Ale nie mogą legalnie rządzić krajem, ponieważ nie ma do tego legalnych ram – podkreślił. Cebotari wskazał, że partia wciąż popiera ideę rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. – Jest to konieczne, by nowe władze były prawowite – podkreślił.

 

Dodał, że jego partia jest gotowa, by znaleźć rozwiązania, „aby w Mołdawii był prawowity parlament i rząd”.

 

 

JG, PAP

Aktualizacja 14 czerwca 2019 (19:23)