logo

Iran: To nie nasze jednostki próbowały zatrzymać tankowiec

Czwartek, 11 lipca 2019 (09:00)

Irańska Gwardia Rewolucyjna w czwartek odrzuciła oskarżenia USA i Wlk. Brytanii, jakoby jej jednostki dzień wcześniej usiłowały zatrzymać brytyjski tankowiec w Cieśninie Ormuz. Rząd w Londynie potwierdził tymczasem, że irańskie kutry dokonały takiej próby.

W oświadczeniu marynarki wojennej Gwardii Rewolucyjnej, opublikowanym w czwartek przez półoficjalną agencję Fars, podkreślono, że gdyby siły tej elitarnej formacji otrzymały rozkaz przejęcia jakiegoś statku, niezwłocznie by go wykonały.

 

„W ciągu ostatnich 24 godzin nie doszło do żadnych zetknięć z obcymi jednostkami, w tym z angielskimi” – podkreślono.

 

Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii poinformował w czwartek, że trzy irańskie jednostki „wbrew prawu międzynarodowemu usiłowały przeszkodzić w przepłynięciu brytyjskiemu statkowi handlowemu British Heritage przez Cieśninę Ormuz”.

 

„(Brytyjski okręt) HMS Montrose zmuszony był ustawić się pomiędzy irańskimi jednostkami a British Heritage oraz wystosować słowne ostrzeżenie wobec irańskich jednostek, które następnie zawróciły” – podkreślono.

 

Rząd brytyjski wyraził „zaniepokojenie tymi działaniami i w dalszym ciągu apelujemy do władz Iranu o deeskalację sytuacji w regionie”.

 

W środę ministerstwo obrony USA podało, że pięć kutrów, które próbowały w środę zawrócić przepływający przez Ormuz brytyjski tankowiec pod pretekstem, że kontynuacja kursu zakończy się wpłynięciem na wody terytorialne Iranu, to jednostki należące do Gwardii Rewolucyjnej Iranu. Kutry te wycofały się natychmiast, gdy znajdujący się w pobliżu brytyjski okręt wojenny wydał przez radio ostrzeżenie, że podejmie interwencję – twierdzą amerykańskie czynniki wojskowe.

 

JG, PAP

Aktualizacja 11 lipca 2019 (09:14)