logo

Trump rozmawiał z Netanjahu na temat bezpieczeństwa i Iranu

Czwartek, 11 lipca 2019 (21:46)
Aktualizacja: 12 lipca 2019 (12:17)

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w czwartek telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu na temat kwestii dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz groźnych posunięć Iranu na Bliskim Wschodzie – poinformował Biały Dom.

„Przywódcy rozmawiali o współpracy Stanów Zjednoczonych i Izraela w zakresie wspólnych interesów dotyczących bezpieczeństwa narodowego” – powiedział rzecznik Białego Domu Judd Deere.

Trump i Netanjahu skoncentrowali się na „działaniach mających uniemożliwić niebezpieczną aktywność Iranu w regionie”.

We wtorek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym na 3,67 proc. oraz że zapasy nisko wzbogaconego uranu w tym kraju przekroczyły ustalony limit 202,8 kg.

Iran zagroził ponadto, że w reakcji na odejście przez USA od porozumienia nuklearnego i wznowienie przez Waszyngton antyirańskich sankcji rozważa m.in. wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego.

W maju 2018 roku prezydent Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy.

We wtorek Niemcy, Francja, Wielka Brytania i UE zaapelowały o zorganizowanie nadzwyczajnego spotkania stron umowy nuklearnej z Iranem, by omówić kwestie przestrzegania jej uzgodnień przez Teheran.

JG, PAP