logo

Syria: Przybył turecki konwój z amunicją dla rebeliantów

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 (15:09)

Turecki konwój przewożący amunicję wjechał w poniedziałek do północno-zachodniej Syrii, by pomóc rebeliantom w Chan Szejkun w prowincji Idlib – podała syryjska agencja prasowa SANA, powołując się na źródła w MSZ w Damaszku. Nazwano to „agresywnym krokiem”.

„Tureckie pojazdy z amunicją [...] obrały kierunek na Chan Szejkun, by pomagać terrorystom [...], co kolejny raz potwierdza, że turecki reżim udziela poparcia grupom terrorystycznym” – oświadczyło źródło w MSZ.

 

Jednocześnie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje o syryjskich i rosyjskich nalotach, które mają uniemożliwić konwojowi kontynuowanie podróży. Według organizacji, jeden bojownik ze wspieranej przez Turcję grupy, która eskortowała konwój, został zabity, a dwie osoby odniosły rany.

 

Według świadka cytowanego przez Agencję Reutera, turecki konwój wojskowy wjechał do prowincji Idlib w poniedziałek, ale zatrzymało go intensywne bombardowanie.

 

Na razie władze tureckie sprawy nie skomentowały.

 

Syryjska armia od kwietnia prowadzi w prowincji Idlib ofensywę, której celem jest oczyszczenie tej części kraju z rebeliantów i dżihadystów. Północno-zachodnia część Idlibu wchodzi w skład ostatniego terytorium kontrolowanego przez przeciwników syryjskiego reżimu. Do sprawujących tam władzę rebelianckich ugrupowań należy m.in. HTS (dawniej Front al-Nusra) oraz milicje wspierane przez Turcję.

 

Od początku operacji syryjskie i rosyjskie wojska spowodowały śmierć ponad 500 cywilów.

 

 

JG, PAP