logo

Trump: Słowa premier Danii w sprawie Grenlandii „nieładne”

Środa, 21 sierpnia 2019 (19:44)

Amerykański prezydent Donald Trump ocenił w środę, że słowa duńskiej premier Mette Frederiksen, że jego pomysł o kupnie Grenlandii jest absurdalny, były „nieodpowiednie” i „nieładne”.

„Pomyślałem, że oświadczenie premier [...] było niemiłe” – powiedział lokator Białego Domu. Uznał, że nie powinna ona używać w tym wypadku sformułowania „absurdalny”.

 

Frederiksen określiła w ten sposób pomysł kupienia Grenlandii przez USA po tym, gdy strona amerykańska oficjalnie potwierdziła, że rozważa taką możliwość. Ta bogata w surowce naturalne wyspa jest autonomiczną częścią Królestwa Danii.

 

„Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że amerykański pomysł nie jest poważny” – mówiła Frederiksen w wywiadzie dla gazety „Sermitsiaq”.

 

Prezydent Trump odwołał swoją zaplanowaną na wrzesień wizytę w Danii, jako powód podając fakt, że duńska premier nie chce rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii. W reakcji Frederiksen oświadczyła, że jest tą decyzją „rozczarowana i zaskoczona”.

 

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Rząd autonomiczny decyduje w większości spraw wewnętrznych, ale decyzje związane z bezpieczeństwem i polityką zagraniczną zapadają w Kopenhadze.

 

 

JG, PAP