logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Leszek Szymański/ PAP

Walczyli po rycersku

Poniedziałek, 28 października 2019 (02:15)

Weterani 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka zostali z honorami przyjęci podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Bredy spod okupacji niemieckiej.

Uroczystości związane z wyzwoleniem tego holenderskiego miasta trwają już kilka dni. Rozpoczęły się już w sobotę rano. Wtedy to na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout oddano cześć gen. Stanisławowi Maczkowi, a także 1. Polskiej Dywizji Pancernej. – Żołnierzom gen. Stanisława Maczka udała się niezwykła rzecz: skuteczność i biegłość w wojennym rzemiośle połączyli z rzadko spotykanym na wojnie humanitaryzmem. Podczas ostatniej wojny, tak jak i w przebiegu wcześniejszych konfliktów, nie było to przecież regułą – powiedział na cmentarzu w Oosterhout Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak wyjaśniał polski minister, dowódcy alianccy preferowali skuteczność, ale często zapominali o skutkach ubocznych swych działań. – Zdarzało się, że w dążeniu do pokonania przeciwnika i zniszczenia jego sił alianci potrafili stosować taktykę spalonej ziemi. A gen. Stanisław Maczek i jego żołnierze postępowali inaczej. Żołnierzom generał nakazał bić się twardo, ale po rycersku. Bredę i inne miasta tu, w Niderlandach, zajęto szybko i z zaskoczenia, unikając niepotrzebnych strat i oszczędzając te piękne miasta – stwierdził Jan Józef Kasprzyk.

Następnie uroczystości przeniosły się pod tablicę poświęconą bohaterstwu polskich żołnierzy, gdzie złożono kwiaty. Jest to miejsce wyjątkowe. To właśnie tam 11 listopada 1944 r. po wyswobodzeniu miasta odprawiono pierwszą Mszę św. polową. Tam burmistrz Bredy Paul Depla zapowiedział, że za kilka miesięcy w tym mieście zostanie otwarty Memoriał im. gen. Stanisława Maczka.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Rafał Stefaniuk

Nasz Dziennik