logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: ABEDIN TAHERKENAREH/ PAP/EPA

Ukraiński samolot został zestrzelony?

Środa, 8 stycznia 2020 (12:59)

Niemiecki dziennik „Bild” w analizie zamieszczonej na stronie internetowej sugeruje, że ukraiński samolot, który rozbił się rano w Teheranie, mógł zostać zestrzelony.

 

„Odnaleziono obie czarne skrzynki z samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA, który w środę rano rozbił się w Teheranie z ponad 170 osobami na pokładzie” – poinformowała irańska telewizja państwowa.

„Oba rejestratory parametrów lotu były uszkodzone, ale uważa się, że nadal możliwe jest odzyskanie zapisanych w nich danych” – powiedział cytowany przez stację przedstawiciel władz irańskich.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines rozbił się krótko po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini w stolicy Iranu. Władze Ukrainy poinformowały, że na pokładzie samolotu lecącego z Teheranu do Kijowa znajdowało się 176 osób, w tym 167 pasażerów i 9 członków załogi.

Nikt nie przeżył. Wśród ofiar są obywatele Iranu, Kanady, Szwecji, Niemiec, Ukrainy, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciele linii Ukraine International Airlines oświadczyli, że boeing był sprawny i wykluczyli, by przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi.

Ambasada Ukrainy w Iranie poinformowała początkowo, że katastrofa samolotu nie była aktem terroru, a jako przyczynę wskazano awarię silnika. W późniejszym komunikacie placówka ograniczyła się jednak do stwierdzenia, że przyczyn nie ujawniono, a poprzednie informacje były nieoficjalne. Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk przestrzegł przed spekulowaniem na ten temat przed publikacją wyników dochodzenia. 

RP, PAP

Aktualizacja 8 stycznia 2020 (15:02)

NaszDziennik.pl