logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: MAST IRHAM/ PAP/EPA

Powstrzymanie wirusa priorytetem

Piątek, 6 marca 2020 (20:44)

Wiara w to, że koronawirus „po prostu zniknie latem tak jak grypa” jest „fałszywą nadzieją” – ocenił czołowy ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nadzwyczajnych, dr Mike Ryan, podczas konferencji prasowej w Genewie.

 

– Jak wiecie, w zeszłym miesiącu WHO organizowała spotkanie ponad 400 naukowców w celu ustalenia priorytetów badawczych, gdzie omówiono setki pomysłów, na podstawie których publikujemy dziś mapę drogową dla badań i rozwoju – poinformował dziennikarzy szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

– Francja i Republika Południowej Afryki już wskazały, że wykorzystają te protokoły do badań klinicznych i zachęcamy inne kraje do uczynienia tego samego – zaapelował.

Wraz ze wzrostem liczby przypadków zachorowań WHO zaleca, by wszystkie kraje ustanowiły powstrzymanie wirusa przed rozprzestrzenianiem się najważniejszym priorytetem. – Spowolnienie epidemii ratuje życie i daje czas na przygotowanie i badania – zaznaczył Tedros.

WHO opracowało listę ponad 20 niezbędnych urządzeń medycznych, których potrzeba do leczenia chorych, w tym respiratorów i systemów zaopatrzenia w tlen. Według szefa organizacji, „dostęp do tlenu medycznego może być różnicą między życiem a śmiercią dla niektórych pacjentów, a w wielu krajach już go brakuje”.

Jak podaje WHO, na całym świecie odnotowano ponad 3,2 tys. zgonów i ponad 100 tys. przypadków infekcji koronawirusem w niemal 90 krajach – w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, gdzie najnowszy bilans wirusa to 148 zmarłych, ponad 3,8 tys. zakażonych od początku kryzysu i prawie 280 wyleczonych. 

RP, PAP

Aktualizacja 7 marca 2020 (08:21)

NaszDziennik.pl