logo

Finlandia: spłonęło 250 ha lasu; jeden z największych pożarów od lat

Wtorek, 30 czerwca 2020 (13:45)

Ok. 250 ha lasu spłonęło w ciągu niespełna doby na północnym zachodzie Finlandii. Prowadzące akcję gaśniczą jednostki straży pożarnej, wspierane m.in. przez śmigłowce wojska i straży granicznej, we wtorek około południa zaczęły odzyskiwać kontrolę nad sytuacją.

Las spłonął w gminie Muhos zamieszkanej przez ok. 9 tys. mieszkańców (ok. 30 km na południowy wschód od miasta Oulu nad Zatoką Botnicką). Lokalne służby ratunkowe informacje o pożarze otrzymały w poniedziałek po południu – przekazała fińska agencja informacyjna STT.

– To największy pożar w mojej 40-letniej karierze – przyznał szef lokalnej jednostki straży pożarnej.

Według danych statystycznych Finlandii, w której ponad 70 proc. powierzchni pokryte jest lasami, średnio co roku płonie 300-800 ha lasów, a największe pożary ogarniają ok. 50-100 ha terenów zalesionych.

Jak relacjonował lokalny dziennik „Kaleva”, we wtorek w godzinach porannych w akcji gaśniczej udział brało ok. 80 osób. Miejscową jednostkę straży pożarnej wspomagały ekipy ratunkowe z sąsiednich gmin oraz straż graniczna i wojsko.

W związku z dużym zadymieniem okolicznym mieszkańcom zalecono zamknięcie okien w domach oraz wyłączenie wentylacji.

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

W ostatnich tygodniach w Finlandii panowała susza i utrzymywała się wysoka temperatura – miejscami termometry wskazywały powyżej 33 st. C, czego nie notowano w kraju w czerwcu od ponad 80 lat. We wtorek nad Finlandię nadciągnął niż z ulewnymi deszczami. Spodziewane są też wichury oraz burze.

KM, PAP

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (13:50)