logo

Indie: Ponad 1,3 mln ludzi musiało uciekać przed powodzią

Wtorek, 30 czerwca 2020 (14:22)

Ponad 1,3 mln osób musiało uciekać z domów przed powodzią w stanie Asam w północno-wschodnich Indiach. Pod wodą znalazł się Park Narodowy Kaziranga, znajdujący się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W weekend rzeka Brahmaputra wylała, a w poniedziałek poziom rzeki podniósł się w następstwie ulewnych deszczy monsunowych. „Sytuacja powodziowa pozostaje ekstremalnie ciężka, rzeka przerwała brzegi w kilku miejscach” – powiedział agencji Reutera minister zasobów wodnych stanu Asam Keshab Mahanta.

Pod wodą znalazł się też niemal cały Park Narodowy Kaziranga, gdzie żyje ok. 100 nosorożców; w powodzi zginął jeden przedstawiciel tego gatunku. „To jest ledwie czerwiec, prawdziwe powodzie zaczną się w lipcu” – ocenił w rozmowie z gazetą Rathin Barman, zajmujący się ratowaniem zwierząt w parku w czasie powodzi.

Park umieszczony na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO znajduje się 50 km od głównego miasta Asamu, Gauhati (Guwahati), i w pobliżu krajowej autostrady. Jak pisze dziennik „The Indian Express”, wiele zwierząt ratuje się przed powodzią, przekraczając drogę. W tym roku władze zapowiedziały ścisłe ograniczenia prędkości pojazdów do 40 km/h i wysokie mandaty.

KM, PAP

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (16:20)