logo

Na Węgrzech wiedza o Powstaniu Warszawskim coraz lepsza

Niedziela, 2 sierpnia 2020 (09:44)
Aktualizacja 2 sierpnia 2020 (11:30)

Wiedza węgierskiego społeczeństwa o Powstaniu Warszawskim jest coraz lepsza, między innymi dzięki nowym publikacjom i działaniom Instytutu Polskiego – powiedział PAP węgierski historyk specjalizujący się w relacjach polsko-węgierskich, Miklos Mitrovits.

– W ostatnim czasie węgierskie społeczeństwo coraz lepiej poznało ten temat – powiedział Mitrovits.

– Poza tym dzięki Instytutowi Polskiemu i stowarzyszeniom rekonstrukcyjnym zaczęto pokazywać coraz więcej ulicznych inscenizacji walk powstańczych. Miały one całkiem duży oddźwięk – ocenił Mitrovits.

Pokazywano też filmy o Powstaniu w Instytucie Polskim albo na festiwalach filmowych. – Można powiedzieć, że w ciągu ostatnich 5-10 lat te kręgi społeczeństwa, które są zainteresowane relacjami polsko-węgierskimi lub historią, poznały to wydarzenie całkiem dobrze. Nastąpił ogromny krok naprzód – zaznaczył.

Za bardzo ważną uznał publikację po węgiersku książki Marii Zimy „Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego”.

– Węgierskie społeczeństwo, a nawet historycy nie wiedzieli, że w czasie Powstania około 30 tys. węgierskich żołnierzy stacjonowało w okolicach Warszawy. Było całkowitą nowością, że węgierski dowódca Bela Lengyel próbował nawet prowadzić negocjacje z powstańcami o ewentualnym przejściu węgierskich oddziałów na ich stronę. Z wielu przyczyn nie doszło to do skutku, ale Węgrzy pomagali powstańcom w inny sposób – przekazywali im broń i informacje o akcjach szykowanych przez Niemców – powiedział Mitrovits.

Lengyel otwarcie odmówił też udziału w ataku przeciw powstańcom. Jak zaznaczył historyk, rząd węgierski już od początku wojny prowadził politykę niepodejmowania walki z Polakami.

Mitrovits zaznaczył, że między innymi dzięki książce Zimy coraz więcej węgierskich historyków bada związki polsko-węgierskie dotyczące oporu wobec Niemców w czasie II wojny światowej.

KM, PAP

Aktualizacja 2 sierpnia 2020 (11:30)