logo

Korea Płn. prawdopodobnie nadal pracuje nad bronią jądrową

Wtorek, 4 sierpnia 2020 (07:24)
Aktualizacja: 4 sierpnia 2020 (09:56)

Korea Płn. najprawdopodobniej kontynuuje prace nad budową swego potencjału nuklearnego – wynika z poufnego raportu ONZ, z którym wczoraj zapoznała się Agencja Reuters. Do takich wniosków doszły struktury wywiadowcze wielu krajów – wskazano w nim.

„Głównym celem jest teraz zakończenie prac nad miniaturyzacją głowic nuklearnych, by dostosować je do pocisków balistycznych, jakimi dysponuje Korea Płn.” – twierdzą autorzy raportu.

Raport został przedstawiony 15 członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ wczoraj.

Według ekspertów z kilku różnych krajów, które nie zostały wymienione w raporcie z nazwy, sześć prób jądrowych wydatnie przyczyniło się do przygotowania takiej zminiaturyzowanej wersji głowic. Ostatni z tych testów – przypomina Reuter – był przeprowadzony we wrześniu 2017 r.

Zadaniem autorów raportu było zbadanie, czy i w jakim zakresie są przestrzegane sankcje, jakie Rada Bezpieczeństwa nałożyła na KRLD w związku z programem nuklearnym komunistycznego państwa.

O tym, że Korea Płn. nie wyrzekła się swych ambicji jądrowych, świadczy też analiza komercyjnych zdjęć satelitarnych północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego w Jongbjon z ostatniego roku, jaką przeprowadził amerykański think tank 38 North. Sugeruje ona, że w dalszym ciągu prowadzona tam jest działalność związana ze wzbogacaniem uranu – wskazali jego eksperci.

JG, PAP