logo

Słowacja nie chce wspierać mniejszości narodowych

Czwartek, 31 stycznia 2013 (06:53)
Aktualizacja: Czwartek, 31 stycznia 2013 (10:35)

Dotacje dla polskiej mniejszości narodowej na Słowacji zostaną w tym roku obcięte o połowę i wyniosą 40 tysięcy euro.

Propozycję przegłosowała wbrew protestom Polaków rada do spraw mniejszości narodowych.

Przedstawiciel polskiej mniejszości w radzie Czesław Sobek uważa, że głosowanie w tej sprawie 29 stycznia br. odbyło się niezgodnie z procedurą.

- Najpierw większość delegatów zaakceptowała moją propozycję, aby w ogóle nie głosować nad nowym projektem podziału środków ze względu na jego dyskryminacyjny charakter. Ale po przerwie przedstawiciel mniejszości węgierskiej zaproponował powtórne głosowanie i tym razem rządowy projekt został przegłosowany - powiedział działacz.

Dodał, że co więcej „po przegłosowaniu jego wniosku przedstawicielka rządu słowackiego w radzie zagroziła, że w takim przypadku o rozdziale środków zadecydują słowaccy urzędnicy i że urząd rady ministrów nie ma obowiązku wspierania finansowego mniejszości, więc może się stać tak, że w 2013 roku dotacji w ogóle nie będzie″.

Kontrowersyjny projekt podziału środków, opracowany przez szefa rady, pełnomocnika rządu ds. mniejszości Laszlo Nagya, przewiduje obniżenie w stosunku do ub. roku dofinansowania działalności dla 10 mniejszości narodowych na Słowacji z 4 mln 500 tys. euro do 4 mln. 250 tys. euro. Projekt przewiduje jednocześnie podwyżkę dotacji dla dwóch mniejszości (węgierskiej i romskiej).

IK, PAP