logo

Sankcje nie zaszkodziły Iranowi

Czwartek, 31 stycznia 2013 (07:36)
Aktualizacja: Czwartek, 31 stycznia 2013 (10:29)

Eksport irańskiej ropy osiągnął w grudniu 2012 roku najwyższy poziom od wprowadzenia w życie w lipcu ubiegłego roku sankcji Unii Europejskiej wobec Teheranu

Źródła w branżach naftowej i żeglugowej, na które powołuje się agencja Reutera twierdzą, że eksport wzrósł w grudniu do około 1,4 mln baryłek dziennie. Oczekuje się jednak, że wyniki za styczeń 2013 roku będą gorsze w obliczu nowych sankcji USA, jakie zaczną obowiązywać od 6 lutego br.

Zachodnie sankcje zmniejszyły w ub.roku o połowę wynoszący pod koniec 2011 roku 2,2 mln baryłek dziennie irański eksport ropy.

Jednak pod koniec roku eksport niespodziewanie wzrósł dzięki utrzymującemu się znacznemu popytowi ze strony będących największym importerem Chin oraz innych państw, jak Indie i Japonia. Iranowi pomógł także zakup nowych tankowców.

- Irańczycy kupili pewną liczbę tankowców od Chin i mogą teraz zwiększyć dostawy. Osłabiło to nacisk na Iran, usprawniło ruch tankowców i obserwujemy zwiększony eksport do Chin - powiedział analityk Salar Moradi z badającej rynek ropy i gazu firmy FGE.

Według chińskich danych, import irańskiej ropy wyniósł w grudniu 2012 roku - 593 tys. baryłek dziennie, co jest drugim, najwyższym takim wskaźnikiem na przestrzeni całego 2012 roku. 

IK, PAP