logo
logo

Zdjęcie: Caritas/ -

Pomóżmy Wenezueli

Czwartek, 3 września 2020 (21:25)

Dziś większość mieszkańców tego kraju cierpi ubóstwo i pozostaje bezbronna wobec nowego zagrożenia

Sytuacja w Wenezueli była dramatyczna jeszcze przed wybuchem pandemii. Dziś większość mieszkańców tego kraju cierpi ubóstwo i pozostaje bezbronna wobec nowego zagrożenia. Caritas Polska dalej prowadzi akcję „Paczka dla Wenezueli”, zapewniając ratunek tysiącom rodzin.
Sytuacja epidemiologiczna w Wenezueli pogarsza się. Rośnie lawinowo liczba chorych, w okresie wakacyjnym był to wzrost ośmiokrotny! Oficjalne dane z końca sierpnia mówią o 46 728 przypadkach zachorowań oraz 386 zgonach. Dzienna liczba stwierdzonych zachorowań oscyluje wokół 800. Oficjalne dane rządowe są z pewnością niedoszacowane z uwagi na brak możliwości wykonania dostatecznej liczby testów, co wiąże się z zapaścią służby zdrowia.

W szpitalach od dawna nie ma leków. Znaczna część kadry medycznej wyjechała za granicę. Ci, którzy zostali, nie otrzymali żadnych środków ochrony osobistej, przez co wiele pracujących placówek zostało sparaliżowanych z powodu braku personelu. Wenezuelczycy unikają wizyt w przychodniach i szpitalach, bojąc się zarażenia. Wolą kontaktować się telefonicznie z lekarzem, który przepisze leki. To niestety nie koniec trudności, ponieważ leki trzeba znaleźć w aptekach, które jeszcze działają, a następnie zapłacić za nie, na co nie stać przeważającej części obywateli.

Z powodu pandemii dla Wenezuelczyków zaczyna brakować pracy także za granicą, dlatego ci, którzy wyjechali za chlebem, teraz starają się wrócić do kraju. Przekraczają granicę nie zawsze legalnie, w związku z tym nie ma mowy o skutecznej kontroli epidemicznej. Wenezuelczycy wracają do rodzin, licząc, że wspólnymi siłami uda się przeżyć ten najtrudniejszy czas, choćby uprawiając warzywa w przydomowych ogródkach. Niestety, na domiar złego, wschodnią część kraju nawiedza seria katastrofalnych powodzi, podtapiając liczne miejscowości w regionie Guayana i powodując duże straty w uprawach. To wszystko pogłębia kryzys żywnościowy, którym zagrożonych jest nawet 85 proc. społeczeństwa. Uruchamia się lawina przyczynowo-skutkowa – głód osłabia układ odpornościowy i sprawia, że ludzie są podatni na wszelkiego rodzaju infekcje.

Sytuacja gospodarcza Wenezueli, choć pozostaje w katastrofalnym stanie od dłuższego czasu, nie pogorszyła się w znaczący sposób przez pandemię. Być może dlatego, że sięgnęła już niemal dna. W kraju posiadającym największe zasoby ropy naftowej na świecie (około 303 mld baryłek) trudniej jest teraz jedynie o benzynę. Nawet firmy dostawcze przerzucają się na rowery, a wielu ludzi nie mogąc dojechać do pracy, trafia na bezrobocie. Niestety, nie jest też dobra sytuacja polityczna w kraju. Cenzura wprowadzona przez władze powiększa dezinformację, internet nie jest ogólnodostępny, a badający skalę kryzysu dziennikarze, lekarze i obrońcy praw człowieka są prześladowani i aresztowani.

Trudno o złoty środek, który uzdrowi Wenezuelę, jednak pomagać warto. Caritas Polska dociera z pomocą do najbiedniejszych i od czerwca tego roku prowadzi akcję „Paczka dla Wenezueli”. Mąka, olej, fasola, ryż, mleko w proszku, cukier i kilka innych podstawowych produktów spożywczych, pozwalających na przygotowanie prostych posiłków, to zawartość paczek żywnościowych, które trafiają do najbardziej potrzebujących rodzin wenezuelskich. Zawartość jednej takiej paczki ma wartość ok. 100 zł i zapewnia wyżywienie jednej rodzinie przez co najmniej tydzień.

Jak wesprzeć akcję „Paczka dla Wenezueli”?
•Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/wenezuela
•Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: WENEZUELA)
•Wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

JG, Caritas Polska

NaszDziennik.pl