logo

Pekin: Działania armii Chin w Cieśninie Tajwańskiej są usprawiedliwione

Środa, 16 września 2020 (13:47)
Aktualizacja: 16 września 2020 (13:51)

Podczas konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego Biura do spraw Tajwanu Ma Xiaoguang oświadczył, że ostatnie działania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Cieśninie Tajwańskiej są usprawiedliwione.

Jest to pierwszy oficjalny komentarz ze strony Chin po ostatnich incydentach w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

W zeszłym tygodniu tajwańskie ministerstwo obrony informowało, że chińskie myśliwce naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) od strony południowo-zachodniej. Znalazły się wśród nich m.in. SU-30, Shaanxi Y-8 i Chengdu J-10.

Ma oznajmił, że Tajwan jest „niezbywalną częścią świętego terytorium Chin”. Wyjaśnił też, że w danym przypadku chodziło o „odpowiednie szkolenie bojowe, przeprowadzone przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą w odpowiedzi na aktualną sytuację w Cieśninie Tajwańskiej i utrzymanie suwerenności narodowej”.

Jak odnotowują tajwańskie media, rzecznik odniósł się również do współpracy amerykańsko-tajwańskiej. Według Ma ćwiczenia były również odpowiedzią na „ingerencję obcych sił” na Tajwanie. „Chiny nigdy nie pozostawią miejsca na jakiekolwiek działania na rzecz niepodległości Tajwanu” – powiedział.

JG, PAP