logo

Putin: Rosja dysponuje doskonałą bronią

Sobota, 19 września 2020 (16:00)
Aktualizacja: 19 września 2020 (16:08)

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że jego kraj dysponuje najdoskonalszą bronią, której inne państwa nie posiadają. Rosyjski prezydent przyznał w tym dniu Order św. Andrzeja konstruktorowi Gerbertowi Jefremowowi za prace nad systemem Awangard.

Na spotkaniu z Jefremowem Putin powiedział, że pracę nad systemem Awangard, uzbrojonym w międzykontynentalne rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi, można porównać ze skalą realizacji projektów broni jądrowej w ZSRS.

– Teraz po raz pierwszy w naszej historii najnowszej Rosja dysponuje najnowocześniejszymi rodzajami broni, które wielokrotnie przewyższają swą siłą, mocą, szybkością i – co bardzo ważne – precyzją wszystkie te, które istniały do tej pory i istnieją dzisiaj – stwierdził gospodarz Kremla.

Według jego słów do prac nad bronią hipersoniczną Rosja „została zmuszona”, gdy USA wycofały się w zeszłej dekadzie z układu ABM (o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej).

– Musieliśmy stworzyć to uzbrojenie w odpowiedzi na rozmieszczanie przez USA systemu strategicznej tarczy antyrakietowej, która w perspektywie mogłaby faktycznie zneutralizować cały nasz potencjał jądrowy – zauważył Putin.

JG, PAP