logo

Białoruś: Zatrzymania po zakończonym proteście w Mińsku

Niedziela, 27 września 2020 (18:48)
Aktualizacja: 27 września 2020 (20:40)

W Mińsku doszło dziś do kolejnych zatrzymań. Funkcjonariusze wyłapywali rozchodzących się uczestników protestu w stolicy Białorusi, który trwał około pięciu godzin. Wzięło w nim udział co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób.

Do zatrzymań doszło przy stacji metra Uruczcza, znajdującej się kilka kilometrów od centrum, w północno-wschodniej części Mińska. Z relacji mediów, m.in. niezależnego portalu TUT.by, wynika, że przy wejściach do tej stacji funkcjonariusze wyłapywali rozchodzących się uczestników protestu.

Demonstranci dotarli tam ok. godz. 19.00 (18.00 w Polsce) z centrum miasta, gdzie protest rozpoczął się ok. godz. 14.00.

Jego uczestnicy m.in. wyrażali poparcie dla byłej kandydatki opozycji w wyborach prezydenckich Swiatłany Cichanouskiej. Niedzielny marsz był zapowiadany jako symboliczna inauguracja Cichanouskiej. Wielu uczestników miało jej zdjęcia i papierowe korony. Było to nawiązanie do niezapowiedzianego i przeprowadzonego w środę potajemnie zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki na kolejną kadencję prezydencką.

JG, PAP