logo

Johnson: Tylko przestrzegając reguł unikniemy nowej blokady

Środa, 30 września 2020 (21:24)
Aktualizacja: 30 września 2020 (21:34)

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł swoich rodaków, że kraj znajduje się w krytycznym momencie i jedynym sposobem na uniknięcie nowej ogólnokrajowej blokady jest przestrzeganie najnowszych rządowych wytycznych.

Podczas konferencji prasowej na Downing Street – setnej poświęconej walce z epidemią – Johnson apelował o przestrzeganie reguł, ale podkreślił, że nie zawaha się podjąć dalszych kroków, jeśli będzie to konieczne do zatrzymania epidemii. Od 14 września obowiązuje zakaz spotykania się w grupach większych niż sześć osób, zaś w zeszłym tygodniu skrócono godziny otwarcia pubów, barów i restauracji.

– Obecnie nie wracamy do sytuacji, w jakiej znajdowaliśmy się w marcu. I naprawdę nie chcę tego robić, nie chcę wracać do krajowej blokady, gdy główna wytyczna mówiła, by pozostać w domu, nie o tym mówimy. Chcemy utrzymać gospodarkę w ruchu. Chcemy utrzymać młodych ludzi, uczniów w szkołach. Ale jedynym sposobem, by to zrobić, jest przestrzeganie wytycznych i stłumienie wirusa – mówił Johnson.

Wyjaśnił, że perspektywa nowych krajowych ograniczeń „całkowicie zależy od tego, jak skutecznie będziemy teraz wspólnie zwalczać wirusa”. – Wiemy, że jesteśmy w stanie to zrobić, ponieważ zrobiliśmy to wcześniej, w marcu i kwietniu – dodał.

JG, PAP