logo

Nowe lotnisko w Berlinie może rozpocząć działalność

Czwartek, 1 października 2020 (18:37)
Aktualizacja: 1 października 2020 (19:48)

Nic nie stoi na przeszkodzie, by międzynarodowe lotnisko Berlin-Brandenburg zaczęło działać 31 października – powiedział kierownik nowego portu lotniczego Engelbert Luetke Daldrup, cytowany przez portal rbb24. Pierwotnie lotnisko miało zostać uruchomione w 2011 r.

– BER może teraz rozpocząć działalność, certyfikat operatora został przekazany – powiedział kierownik lotniska Daldrup.

Około 14 lat po ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nowe lotnisko w stolicy poinformowano, że ministerstwo transportu w rządzie kraju związkowego Brandenburgia i spółka portowa Joint Upper Aviation Authority Berlin-Brandenburg zatwierdziły w czwartek rozpoczęcie działalności i przekazały certyfikat operatora.

Już wcześniej Luetke Daldrup zapowiedział, że nie będzie wielkiej imprezy z okazji uruchomienia nowego lotniska. –Droga do otwarcia nie była łatwa. Berlin i całe Niemcy stały się pośmiewiskiem, my, niemieccy inżynierowie, wstydziliśmy się – powiedział na konferencji prasowej. – Wzrost kosztów z około 2,7 mld euro do prawie 6 mld jest trudny do zaakceptowania. Nie ma powodu, by chwalić się projektem, więc jest jasne: nie ma dużej imprezy, po prostu otwieramy – wyjaśnił.

Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta na obrzeżach Berlina w Schoenefeld w Brandenburgii miał zostać uruchomiony dziewięć lat temu. Jednak z powodu złego planowania, wad konstrukcyjnych i problemów technicznych otwarcie było wielokrotnie odkładane.

JG, PAP