logo

Premier Morawiecki przedstawił plan dla Białorusi

Czwartek, 1 października 2020 (22:00)
Aktualizacja: 2 października 2020 (09:11)

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli przedstawił plan gospodarczy dla Białorusi przygotowany przez Grupę Wyszehradzką. Plan określany jako pakiet stabilizacyjny obejmuje zachęty finansowe, wsparcie ekonomiczne i inwestycje w infrastrukturę.

Szef rządu – jak dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych – podczas swojego wystąpienia ocenił, że sytuacja na Białorusi stanowi najpilniejsze wyzwanie dla wschodniego sąsiedztwa UE.

Morawiecki – jak relacjonuje źródło – wyraził rozczarowanie, że po dwóch miesiącach UE nie była w stanie zaradzić sytuacji i przyjąć ukierunkowanych sankcji. Zdaniem szefa polskiego rządu bezczynność podważa wiarygodność UE i działa na korzyść Rosji.

Unijni liderzy rozmawiają m.in. o próbie zamordowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, jak i obecnej sytuacji na Białorusi. Przygotowany przez Grupę Wyszehradzką plan gospodarczy dla Białorusi opiera się głównie na zachętach inwestycyjnych. W planie – zgodnie z zapowiedziami szefa polskiego rządu – opiewającym na co najmniej 1 mld euro znajdą się m.in. propozycja utworzenia funduszu stabilizacyjnego, wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, otwarcie jednolitego rynku UE na przedsiębiorców z Białorusi oraz ułatwienia wizowe.

JG, PAP