logo

Wikipedia bez tradycyjnego rozumienia małżeństwa i rodziny

Wtorek, 20 października 2020 (18:23)
Aktualizacja: 20 października 2020 (20:53)

Kierownictwo Wikipedii – wolnej, ogólnodostępnej internetowej encyklopedii powszechnej – zabroniło tworzącym ją redaktorom wyrażania poparcia dla tradycyjnego rozumienia małżeństwa i rodziny oraz okazywania niechęci do związków jednopłciowych.

Według portalu christianpost.com wolontariusze i ochotnicy, którzy piszą i redagują artykuły w Wikipedii, nie mogą już włączać do swych profili tzw. userboxa, czyli znaczka, wskazującego, iż „użytkownik ten uważa, że małżeństwo zawiera jeden mężczyzna z jedną kobietą”.

Decyzję w tej sprawie podjęto po zgłoszonej przez redaktora Adama Cuerdena propozycji usunięcia tylko jednego znaczka, który nazwał on „jawnie homofobicznym”. Powołał się przy tym na wytyczną tej strony, zakazującą umieszczania „podżegającej lub budzącej rozbieżności” treści w „userboxach”. Wkrótce potem zaproponował wycofanie także innych podobnych znaczków, wyrażających poparcie dla tradycyjnych małżeństw.

W maju br. współzałożyciel Wikipedii Larry Sanger oświadczył, że zasada NPOV, czyli „neutralnego punktu widzenia” tej strony jest „martwa”. „Pierwotna polityka od dawna jest już zapomniana, a Wikipedia nie prowadzi już skutecznej polityki neutralności” – stwierdził Sanger.

JG, KAI