logo

Węgry: Bruksela próbuje przeforsować centralną wolę ideologiczną

Czwartek, 19 listopada 2020 (21:29)
Aktualizacja: 19 listopada 2020 (21:37)

Bruksela próbuje przeforsować centralną wolę ideologiczną; powiązanie unijnego budżetu z praworządnością nie ma nic wspólnego z prawem i bezpieczeństwem prawnym, tu jest mowa o nacisku politycznym i ideologicznym – mówiła w TVP Info minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.

Varga podkreśliła, że powiązanie unijnego budżetu z praworządnością nie ma nic wspólnego z prawem i bezpieczeństwem prawnym. „Tu jest mowa o nacisku politycznym i ideologicznym, a jeśli byśmy się mu poddali, to podpisalibyśmy się tym samym pod stwierdzeniem, że w przyszłości można szantażować i karać dowolny unijny kraj tylko za to, że np. nie zgadza się na przyjęcie polityki migracyjnej i ideologii UE” – zwróciła uwagę.

Dodała, że jest to sprzeczne z praworządnością, wartościami europejskimi, demokracją i z europejskim pojęciem tożsamości.

W trakcie rozmowy Varga zaznaczyła, że w ostatnich latach w takich zagadnieniach, należących do kompetencji narodowych, „Bruksela próbuje przeforsować centralną wolę ideologiczną”. „My mówimy, że w tych obszarach mogą decydować tylko obywatele węgierscy” – zaznaczyła.

Odnosząc się do systemu warunkowości unijnych funduszy w obecnej formie, oceniła, że mógłby on jednoznacznie umożliwiać, że „z powodów czysto ideologicznych, bez bezpieczeństwa prawnego można zmusić różne kraje do zmiany stanowiska”. Zwracała też uwagę na stosowanie w UE podwójnej miary dotyczącej praworządności.

JG, PAP