logo

Etiopia: Armia zapowiada użycie czołgów

Niedziela, 22 listopada 2020 (09:49)
Aktualizacja: 22 listopada 2020 (12:02)

Po zakończeniu operacji w górzystej części Tigraju, przystępujemy obecnie do okrążania miasta Makalle będącego stolicą prowincji. Równinne ukształtowanie terenu pozwala na użycie w tej fazie czołgów i artylerii – oświadczył rzecznik armii płk. Dejene Tsegaye.

W swej wypowiedzi dla państwowego radia „Ethiopia Broadcasting Corporation” Tsegaye zaapelował do mieszkańców Makalle, by zachowali ostrożność podczas nieuchronnego ostrzału artyleryjskiego miasta.

„Następna faza operacji będzie decydująca. Jej celem jest przejęcie kontroli nad Makalle” – zaznaczył rzecznik etiopskiej armii, która prowadzi działania w zbuntowanej prowincji Tigraj.

Wczoraj czynniki rządowe w Addis Abebie informowały o postępach ofensywy, w tym – o przejęciu kontroli nad miastem Adigrat oddalonym o 116 km od Makalle. Przez Adigrat przechodzi ważny szlak komunikacyjny łączący północną część Etiopii z Erytreą i Morzem Czerwonym. To 60-tysięczne miasto było kolejnym ośrodkiem, który został spacyfikowany i podporządkowany władzom federalnym mimo aktywnego sprzeciwu lokalnych władz i ludności.

Cały Tigraj jest objęty blokadą komunikacyjną, nie działa tam internet i zakłócona jest łączność komórkowa, a zagraniczni korespondenci nie mogą przekonać się naocznie, jak wygląda sytuacja – podkreśla Reuters.

JG, PAP