logo

Francja wyśle samoloty z pomocą humanitarną do Armenii

Niedziela, 22 listopada 2020 (14:15)
Aktualizacja: 22 listopada 2020 (14:41)

Pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla Armenii opuści Francję jeszcze dziś, a kolejny w piątek – poinformował prezydent Émmanuel Macron podczas spotkania ze społecznością ormiańską we Francji.

Prezydent rozmawiał z przedstawicielami społeczności ormiańskiej w siedzibie francusko-ormiańskiej fundacji Phoneton, która zbiera fundusze na rzecz ludności Armenii i Górskiego Karabachu.

„To humanitarne zaangażowanie [Francji] jest naszą powinnością wobec 120 tys. przesiedleńców z Górskiego Karabachu i siedmiu prowincji odzyskanych [przez Azerbejdżan[, ale także wobec co najmniej miliona Ormian żyjących obecnie w trudnych do zniesienia warunkach” – argumentował Macron cytowany przez dziennik „Le Figaro”. Prezydent Republiki dodał, że wielu z nich cierpi biedę.

Pierwszy samolot z pomocą opuści Francję jeszcze w niedzielę – zapowiedział prezydent. Francuzi dostarczą do Armenii pomoc rządową i fundusze zebrane przez Phoneton, w tym leki, ciepłe ubrania i zabawki dla dzieci. Na pokładzie samolotu transportującego dary dla Armenii będzie 52-letni piłkarz Jurij Djorkaeff, który wraz z reprezentacją Francji zdobył dla niej mistrzostwo świata w 1998 r. i był pierwszym francuskim piłkarzem występującym w amerykańskiej lidze. Djorkaeff ma ormiańskie korzenie po matce.

JG, PAP