logo

Słowacja: Będą kary za szczepienie poza kolejnością

Środa, 13 stycznia 2021 (20:00)
Aktualizacja: 13 stycznia 2021 (20:06)

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi chce karać centra szczepień przeciw COVID-19 za szczepienia wykonywane poza kolejnością. Grzywny miałyby wynosić do 10 tys. euro. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął rząd. Ma to związek z zaszczepieniem poza kolejnością tenisistki Dominiki Cibulkovej.

„Szpitale muszą przestrzegać procedury wynikającej ze strategii szczepień. Jeżeli okaże się, że szpital (punkt lub centrum szczepień) nie zastosował się do procedury, może zostać ukarany grzywną” – powiedział minister.

Opowiedział się także za stworzeniem spisu osób, które można by zaszczepić pod nieobecność osoby z głównej kolejki. Krajczi zaproponował, żeby takie rejestry dotyczyły osób z następnej grupy, mającej korzystać z priorytetowego szczepienia. Według niego lekarza jako kandydata do szczepienia mógłby zastąpić pracownik infrastruktury krytycznej, np. elektrowni.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęto na Słowacji 26 grudnia 2020 r. Aktualnie szczepieni są pracownicy służby zdrowia. Według danych z wtorku szczepionkę podano 39 395 osobom.

Szczepienie Cibulkovej i jej męża wywołało na Słowacji krytykę ze strony polityków i opinii publicznej. Według mediów w podobny sposób zostali zaszczepieni inni sportowcy, m.in. kajakarze, ale nazwisk nie podano. Cibulkova i jej mąż przeprosili za swoje zachowanie. Tenisistka w uzgodnieniu z resortem zdrowia zgodziła się na wolontariat w jednym z miejsc odbioru próbek do testów. Weźmie też udział w akcji promującej szczepienia.

JG, PAP