logo

Grecja: Silne trzęsienie ziemi w centrum kraju

Środa, 3 marca 2021 (14:12)
Aktualizacja: Środa, 3 marca 2021 (14:15)

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie wynoszącej, według różnych źródeł, od 6 do 6,3 nawiedziło dziś centralną Grecję i było odczuwalne w Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogórze i Kosowie.

Nastąpiły już wstrząsy wtórne, w tym o magnitudzie 4,9, zapowiadane są następne. Epicentrum wstrząsu było około 22 km na północny zachód od miasta Larisa, 350 km na północ od Aten, a fakt, że hipocentrum znalazło się stosunkowo płytko, na głębokości 10 metrów, oznacza, że należy się spodziewać kolejnych wstrząsów wtórnych – poinformował grecki sejsmolog Gerassimos Papadopulos.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,3, a według greckiego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach – 6,0. Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne ocenia, że wstrząs miał magnitudę 6,2.

AFP podaje, powołując się na lokalne media, że podczas trzęsienia ziemi mieszkańcy Larisy wylegli na ulice. Nie ma jednak na razie informacji o ofiarach lub poważnych zniszczeniach. Odnotowano już co najmniej trzy wstrząsy wtórne. Obrona cywilna poinformowała, że w pobliżu epicentrum powstały osuwiska ziemi.

APW, PAP