logo

Kanada: Jedna trzecia osób pracuje zdalnie

Wtorek, 6 kwietnia 2021 (20:35)
Aktualizacja: 6 kwietnia 2021 (21:31)

Jedna trzecia zatrudnionych Kanadyjczyków pracuje zdalnie. 80 proc. osób, które przeszły na pracę z domu, chce także po pandemii – przynajmniej częściowo – utrzymać ten system – wynika z najnowszego raportu kanadyjskiego urzędu statystycznego.

32 proc. osób zatrudnionych w wieku 15–69 lat pracuje zdalnie. Pięć lat temu było to zaledwie 4 proc. zatrudnionych – policzyli analitycy Statistics Canada. 90 proc. osób, które w czasie pandemii przeszły na ten system pracy, ocenia, że ich wydajność mierzona liczbą zadań wykonanych podczas godziny pracy nie spadła w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii. W tym: 58 proc. ocenia, że w ciągu godziny wykonuje taką samą ilość pracy, zaś 32 proc. uważa, że wykonuje nawet więcej pracy w ciągu godziny. Pozostałych 10 proc. sądzi, że ich wydajność spadła.

Przy tym najbardziej zwiększyła się wydajność pracy osób zatrudnionych w administracji publicznej, gdzie taką sytuację deklarowało 41 proc. badanych, a także w opiece zdrowotnej i społecznej – 45 proc.

„Niezależnie od wieku, poziomu edukacji, stanu cywilnego, branży, stanowiska, tego, czy mają dzieci, mężczyźni i kobiety informowali w podobnych proporcjach, że w pracy z domu są podobnie produktywni jak w miejscu pracy przed pandemią” – napisano w raporcie, podkreślając przy tym, że jest to ocena pracowników, a nie pracodawców, ich bowiem w tym badaniu nie pytano o opinię. Jednocześnie raport Statistics Canada zaznaczył, że są to podobne oceny jak w USA, gdzie 85 proc. ankietowanych deklarowało wydajność pracy z domu na poziomie przynajmniej takim jak przed pandemią.

APW, PAP