logo

Ukraina: Minister Rau złożył w Kijowie kwiaty

Czwartek, 8 kwietnia 2021 (17:36)
Aktualizacja: 8 kwietnia 2021 (19:39)

Z okazji 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau złożył kwiaty przed kijowskim popiersiem Anny Walentynowicz, współzałożycielki Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności”.

Pomnik Anny Walentynowicz jesienią w Kijowie odsłonił prezydent RP Andrzej Duda. Szef państwa mówił wtedy, że Anna Walentynowicz spaja w sobie przyjaźń polsko-ukraińską, a jej pomnik w Kijowie symbolizuje solidarność Polski z Ukrainą.

Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w Równem; zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Zbigniew Rau przebywa dziś z roboczą wizytą w Kijowie, gdzie spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą, szefem ukraińskiej delegacji do trójstronnej grupy kontaktowej ws. uregulowania konfliktu w Donbasie Łeonidem Krawczukiem oraz z wicepremierem ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksijem Reznikowem.

Krawczuk i Reznikow przedstawili szczegóły inicjatywy w sprawie rozmów pokojowych na temat konfliktu na wschodzie Ukrainy – podało polskie MSZ.

Podczas spotkań z ukraińskimi partnerami Rau podkreślił m.in., że „niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy opartej na fundamencie zasad Karty Paryskiej dla Nowej Europy”.

Minister odniósł się również do zagrożeń płynących z realizacji projektu Nord Stream 2 – przekazało MSZ.

– Nord Stream 2 pozwala na synchronizowanie nacisków politycznych, gospodarczych i militarnych. Nord Stream 2 stworzy ewidentne i trwałe zagrożenie dla pokoju w Europie – wskazał minister.

APW, PAP