logo

Turcja: Goście siedzieli zgodnie z sugestiami UE

Czwartek, 8 kwietnia 2021 (17:58)
Aktualizacja: 8 kwietnia 2021 (19:38)

Turcja stanowczo odrzuciła w czwartek oskarżenia o to, że podczas spotkania w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem zlekceważono przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen z uwagi na jej płeć.

Von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, i Charles Michel, szef Rady Europejskiej, spotkali się we wtorek w pałacu prezydenckim w Ankarze na rozmowach o stosunkach Turcja – UE.

Gości poproszono do sali na rozmowę z Erdoganem, lecz przygotowano jedynie dwa krzesła, obok których znajdowały się flagi Turcji i UE. Gospodarz spotkania zajął jedno miejsce, a na drugim usiadł Charles Michel. Wyraźnie niezadowolona i zaskoczona von der Leyen usiadła na sofie.

Nagrania z tego spotkania ostro zostały skrytykowane w mediach społecznościowych, padły oskarżenia o dyskryminację von der Leyen ze względu na płeć.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoglu powiedział, że po wizycie Turcja spotkała się z „wyjątkowo niesprawiedliwymi” zarzutami o zlekceważeniu Ursuli von der Leyen.

– Turcja nie pierwszy raz podejmowała gości. Protokół stosowany podczas [międzynarodowych] spotkań jest zgodny z międzynarodowymi zasadami, a także ze znaną na całym świecie turecką gościnnością – podkreślił Çavuşoglu.

Dodał też, że tureccy i unijni urzędnicy odpowiedzialni za protokół odbyli spotkania przed wizytą i poczyniono ustalenia zgodne z żądaniami UE.

– Protokół, który został zastosowany podczas spotkania w gabinecie naszego prezydenta, spełnił postulaty strony unijnej. Innymi słowy, taki układ siedzeń został wykonany zgodnie z sugestiami strony UE – podkreślił.

Rzecznik KE Eric Mamer przekazał w środę, że von der Leyen postanowiła nie robić z wydarzenia problemu i w rozmowie z tureckim prezydentem poruszyła kwestie praw kobiet i Konwencji Stambulskiej dotyczącej przemocy wobec kobiet, z której Turcja wycofała się w zeszłym miesiącu.

APW, PAP